Standing Committees

The Zilla Panchayat has the following Standing Committees, namely: -
1) General Standing Committee;
2) Finance, Audit and Planning Committee;
3) Social Justice Committee;
4) Educational and Health Committee;
5) Agricultural and Industries Committee.

General Standing Committee

The Upadhyaksha shall be the ex officio member and Chairman of the committee.
This committee shall perform functions relating to the establishment matters and functions relating to communications, buildings, rural housing, village extensions, relief against the natural calamities and allied matters and all miscellaneous residuary matters.

General Standing Commitee Members
Sl.No Name Constituency Designation
01

Smt. Yeshodha K

Tekal

President
02

Smt. Padmavathamma

Holur

Member

03

Smt. Munilakshmamma

Tayalur

Member

04

Smt. Geethamma

Thornahalli

Member

05

Sri. Narayanaswami R

Ronur

Member

Finance, Audit and Planning Committee

The Adhyaksha shall be the ex officio member and Chairman of this committee.
This committee shall perform
(i) The functions of finances of the Zilla Panchayat framing of budgets, scrutinizing proposals for increase of revenue, examination of receipts and expenditure statements, consideration of all proposals affecting the finances of the Zilla Panchayat and general supervisions of the revenue and expenditure of the Zilla Panchayat.
(ii) The Plan priorities, allocation of outlays to developments, horizontal and vertical linkages, implementation of guidelines issued by the Government, regular review of planned programmes, evaluation of important programmes and small saving schemes.

Finance, Audit & Planning Commitee Members
Sl.No Name Constituency Designation
01

Smt. Geethamma Anandareddy

Alangur

President

02

Sri. R. Krishnappa

Avani

Member

03

Sri. Narayanaswami R

Ronur

Member

04

Smt. Rathanamma Ganesh,

Gownipalli

Member

05

Sri. H.N. Prakash Ramachandra

Byrakur

Member

Social Justice Committee

This Standing committee shall elect the Chairman from among their members.
This committee shall perform the functions relating to : -
(i) Promotion of educational, economic, social, cultural and other interest of the Schedule Caste and Schedule Tribes and Backward Classes;
(ii) Protecting them from social injustice and all other forms exploitation;
(iii) Amelioration of the Schedule Caste and Schedule Tribes and Backward Classes;
(iv) Securing social justice to the Schedule Caste and Schedule Tribes, women and other weaker sections of the society.

Social Justice Commitee Members
Sl.No Name Constituency Designation
01

Sri. C.S. Venkatesh

Vemagal

President

02

Smt. D.H. Munilakshmamma

Huthur

Member

03

Sri. Shahid Shahajadh

Kamasamudra

Member

04

Smt. Usha Venkateshgowda

Kyalanur

Member

05

Sri. C.N. Arun Prasad

Vokkaleri

Member

Education and Health Committee

This Standing committee shall elect the Chairman from among their members.
This committee shall perform the following functions: -
(i) Be in-charge of all educational activities of the Zilla Panchayat;
(ii) Undertake the planning of education in the district within the framework of the national policy and the national and State plans;
(iii) Survey and evaluate the educational activities of the Zilla Panchayat;
(iv) Perform such other duties pertaining to education, adult literacy and cultural activities as the Zilla Panchayat may assign to it;
(v) Health services, hospitals, water supply, family welfare and other allied matters.

Education & Health Commitee Members
Sl.No Name Constituency Designation
01

Sri. K.S. Nanjundappa

Sugatur

President

02

Sri. Chinnaswamygowda

Kudiyanur

Member

03

Smt. Roopasri Manju

Narasapura

Member

04

Sri. H.V. Srinivas

Masti

Member

05

Sri. M.V. Srinivas

Dalasanur

Member

Agriculture and Industry Committee

This Standing committee shall elect the Chairman from among their members.
This committee shall perform the following functions: -
(i) Agricultural production, animal husbandry, co-operation, contour bunding and reclamation;
(ii) Village and cottage industries;
(iii) Promotion of industrial development of the district.

Agriculture & Industries Commitee Members
Sl.No Name Constituency Designation
01

Sri. Narayanaswami

Rayalpad

President

02

Smt. Bhagyavathi

Lakkur

Member

03

Smt. N. Nagamani

Padmaghatta

Member

04

Sri. V.S. Aravind Kumar

Duggasandra

Member

05

Smt. Parvathamma

Budikote

Member